Konin znany i nieznany. Pieszo, rowerem i w kajaku odkrywamy lokalną historię

Pieszo, rowerem i w kajaku odkrywamy lokalną historię

Konin znany i nieznany

21 października  2023 roku młodzież ,biorąca udział w projekcie „Pieszo, rowerem i w kajaku odkrywamy lokalną historię”, wraz z opiekunami  wybrała się na ostatnią już  wyprawę w celu odkrycia lokalnej historii. Najpierw zwiedzili zabytkową konińską synagogę. Po obiekcie wzniesionym w latach 1825-1829 oprowadzał grupę Damian Kruczkowski- działacz społeczny i regionalista. Beneficjenci z uwagą słuchali jego prelekcji i chętnie zadawali pytania. Potem beneficjenci wyruszyli na spacer po Koninie. Damian Kruczkowski pokazał im m.in. dworek, w  którym mieszkała regionalna pisarka Zofia Urbanowska, kamienny słup drogowy ustawiony w roku 1151 oraz kościół ewangelicko- augsburski wzniesiony 1853- 1854, a później został przebudowany ( w roku 1872 dobudowano wieżę, a  w pierwszych latach XX w. nadano mu neoromański charakter.

Po południu grupa zwiedzała Muzeum Okręgowe w Koninie. Zostali oprowadzona  po wszystkich zakamarkach przez bardzo kompetentnego i sympatycznego  przewodnika Łukasza Ordona.  Zgromadzone w muzeum  eksponaty zrobiły na wszystkich niezwykłe wrażenie, poczuli się tak, jakby na chwilę „przenieśli się” w przeszłość.  

Po obejrzeniu ekspozycji przyszedł czas na warsztaty prowadzone przez Danutę Pydyńską. Podczas zajęć beneficjenci uszyli słonia leśnego. Maskotka będzie im przypominać, że 24 lutego 1984 podczas prac na odkrywce „Jóźwin”, należącej do Kopalni Węgla Brunatnego „Konin” odkryto szczątki zwierzęcia, który występowało na tutejszych terenach ponad 100 tys. lat temu, a dziś jego szkielet jest wizytówką muzeum.

Podsumowaniem projektu był wspólny posiłek, podczas którego młodzież dzieliła się wrażeniami ze wszystkich działań zrealizowanych w ramach inicjatywy.

Bardzo dziękujemy wszystkim młodym ludziom i wolontariuszom, którzy zechcieli być częścią projektu Pieszo, rowerem i w kajaku odkrywamy lokalną historię” realizowanym przez Wielkopolskie Stowarzyszenie Odnowy Wsi „NASZA RADOLINA”, a  dofinansowanym  ze  środków Programu „Działaj Lokalnie” Polsko- Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodek Działaj Lokalnie Stowarzyszenie „Solidarni w Partnerstwie.

                                                                           Karolina Kasprzak

Zdjęcia: Wielkopolskie Stowarzyszenie Odnowy Wsi “NASZA RADOLINA”

Nasza Radolina logo

Zgodnie z obowiązującymi przepisami UE dotyczącymi ochrony danych, prosimy o zapoznanie się warunkami korzystania z naszych usług. Nasze warunki opisują, w jaki sposób korzystamy z pozyskanych danych i dostępnych opcji w plikach Cookies.

Skip to content