To, co wspólne i to, co różne- wielokulturowe oblicze powiatu konińskiego”

To, co wspólne i to, co różne- wielokulturowe oblicze powiatu konińskiego”
Nie sposób budować dzisiejszej i przyszłej własnej tożsamości bez znajomości swojej przeszłości. A przecież powiat koniński był i nadal częściowo jest powiatem wielokulturowym. Dawniej obok siebie żyli tu: katolicy, luteranie, wyznawcy prawosławia. Niestety Cerkiew Trójcy Świętej już nie istnieje, jednak nadal możemy podążać śladami innych społeczności tworzących różnorodne oblicze powiatu konińskiego. Projekt „To, co wspólne i to, co różne- wielokulturowe oblicze powiatu konińskiego” był realizowany przez Wielkopolskie Stowarzyszenie Odnowy Wsi „NASZA RADOLINA” od lipca do października 2023 roku w ramach konkursu „Golina w kulturze aktywniej działać zaczyna”. Sfinansowano go ze środków Domu Kultury w Golinie. Miał na celu edukację międzykulturową. .
Dzięki niemu młodzież zapoznała się z różnorodnością kultury chrześcijańskiej oraz z kulturą żydowską. 20 uczniów z gminy Golina odwiedziło miejsca kultu ważne dla trzech wyznań: katolickiego, ewangelicko-augsburskiego i judaistycznego. Młodzież zapoznała się z obrzędami i ze zwyczajami, z budową świątyń, tajnikami danej religii, specyfiką mniejszości narodowych, które dominują w grupach konfesyjnych. Beneficjenci odbyli także spacer po Koninie, podczas którego regionalista Damian Kruczkowski odkrył przed nimi wciąż istniejące ślady diaspory żydowskiej. Oprowadził ich także po synagodze oraz zabrał do Parafii Ewangelicko- Augsburskiej w Koninie, Nie zabrakło wizyty na cmentarzu Olendrów w Węglewskich Holendrach. Młodzież miała okazję również zobaczyć klasztor w Bieniszewie, klasztor w Lądzie, kościół p.w. św. Mateusza w Myśliborzu, który przez krótki czas był świątynią luterańską.
Należy podkreślić, że wymienione miejsca kultu są również zabytkami ważnymi dla naszego powiatu. Beneficjenci mieli więc bezpośredni kontakt ze sztuką i architekturą, która stanowi dziedzictwo kulturowo- historyczne powiatu konińskiego. Podsumowaniem projektu był wspólny posiłek, który stał się okazją do pogłębienia nawiązanych więzi i do wymiany poglądów.
Karolina Kasprzak

Zdjęcia: Wielkopolskie Stowarzyszenie Odnowy Wsi “NASZA RADOLINA”

Nasza Radolina logo

Zgodnie z obowiązującymi przepisami UE dotyczącymi ochrony danych, prosimy o zapoznanie się warunkami korzystania z naszych usług. Nasze warunki opisują, w jaki sposób korzystamy z pozyskanych danych i dostępnych opcji w plikach Cookies.

Skip to content