Wyprawa do Bieniszewa, do Węglewskich Holendrów i do Goliny. Pieszo, rowerem i w kajaku odkrywamy lokalną historię

                             Pieszo, rowerem i w kajaku odkrywamy lokalną historię.

       Wyprawa  do Bieniszewa, do Węglewskich Holendrów i do Goliny

8 października  2023 roku młodzież biorąca udział w projekcie „Pieszo, rowerem i w kajaku odkrywamy lokalną historię” wraz ze swoimi rodzicami wyruszyła  na wyprawę w celu odkrycia lokalnej historii. Najpierw zwiedzili zabytkowy klasztor w Bieniszewie. Należy on  do Kongregacji Eremitów Kamedułów Góry Koronnej, której siedziba znajduje się we Frascati (Włochy). Bieniszewska pustelnia powstała w 1663 r., kiedy właściciel okolicznych terenów Wojciech Kadzidłowski, starosta radziejowski i kasztelan inowrocławski, sprowadził tu kamedułów z Krakowa. Pierwsze zabudowania wykonano z drewna; kościół był już gotowy w 1671 r. Po pożarze w 1741 r. świątynię odrestaurowano; wkrótce jednak – w latach 1747-81 – na jej miejscu wzniesiono nowy murowany kościół. W barokowej świątyni   pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny znajduje się wiele cennych zabytków. W 1819 r. władze carskie zamknęły klasztor. Kameduli wrócili doń w 1937 r. i – z przerwą w latach II wojny światowej mieszkają w nim do dzisiaj. W czasie okupacji w klasztorze mieściła się najpierw filia obozu przejściowego dla duchowieństwa w Kazimierzu Biskupim, a od 1941 r. – ośrodek szkoleniowy organ

Następnie grupa udała  się na cmentarz  ewangelicko-augsburski w Węglewskich Holendrach. Rozciąga się on  na powierzchni 0,47 ha. Jest położony na piaszczystej wydmie pośród rozlewisk i łąk Doliny Warty, schowany między sosnowymi lasami. służył mieszkańcom wsi Węglewskie Holendry i nieistniejącej już dziś wsi Slawskie Holendry. Najstarszy nagrobek pochodzi z roku 1868 i należy do urodzonego w roku 1810 Christiana Henniga. Dominują groby betonowe z końca XIX wieku i lat 20-tych wieku XX.

Ostatni punkt w harmonogramie  to Golina. Uczestnicy wyprawy obejrzeli zabytkowy, klasycystyczny  dwór z pierwszej  połowy XIX stulecia .Zwieńczenie wyprawy stanowił smaczny posiłekByła ona  czwartym działaniem w  projekciePieszo, rowerem i w kajaku odkrywamy lokalną historię” realizowanym przez Wielkopolskie Stowarzyszenie Odnowy Wsi „NASZA RADOLINA”, a  dofinansowanym  ze  środków Programu „Działaj Lokalnie” Polsko- Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodek Działaj Lokalnie Stowarzyszenie „Solidarni w Partnerstwie.

Karolina Kasprzak

 

 

Zdjęcia: Wielkopolskie Stowarzyszenie Odnowy Wsi “NASZA RADOLINA”

Nasza Radolina logo

Zgodnie z obowiązującymi przepisami UE dotyczącymi ochrony danych, prosimy o zapoznanie się warunkami korzystania z naszych usług. Nasze warunki opisują, w jaki sposób korzystamy z pozyskanych danych i dostępnych opcji w plikach Cookies.

Skip to content