Dofinansowano ze środków Programu „Funduszu Inicjatyw Obywatelskich”

Termin realizacji: 10.10.2020 r.

Głównymi celami inicjatywy były integrowanie przez gotowanie oraz promocja świeżych, wiejskich produktów, lokalnych specjałów, tradycji i rękodzielników.

Realizowano we współpracy z Fundacją Pomocy Osobom Niepełnoprawnym i Chorym Tęczowa Gromada

Całkowita wartość: 7.130,00

Dotacja: 5000,00

Wkład własny niefinansowy (rzeczowy i osobowy): 2.130,00

Odbiorcy: 50

Osoby realizujące projekt:

– członkowie stowarzyszenia:13

– wolontariusze:3

Media o projekcie:

Zrobili przetwory dla siebie i sąsiada

Początek jesieni to najlepszy czas, by jej pełne, dojrzałe smaki zamknąć w słoikach i cieszyć się nimi całą zimę. W październikowy dzień  Wielkopolskie Stowarzyszenie Odnowy Wsi „ NASZA RADOLINA”  zaprosiło  blisko 50 osób  w różnym wieku do miejscowej świetlicy wiejskiej. Radolinianie spotkali się z podopiecznymi  Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym i Chorym  Tęczowa Gromada”, by razem przetworzyć góry chrupiących warzyw i słodkich od  cukru śliwek, by przygotować marynaty i pachnące przyprawami salsy, a później zamknąć wszystko  szczelnie w słoikach i ustawić na regałach spiżarni.

Warsztaty kulinarne pn. „Zrób przetwory dla siebie i sąsiada” poprowadziła pani Bożena Palpuchowska.  Oprócz klasyki oraz pilnie strzeżonych przepisów zdradziła też nowości.  Na uczestników spotkania czekały różne niespodzianki: loteria fantowa (można było wylosować piękny wiklinowy koszyk czy torby z logo radolińskiego stowarzyszenia) czy zmagania

w profesjonalnym ubijaniu kapusty sposobem naszych babć, czyli…nogami. Wszyscy, którzy zdecydowali się spróbować swoich sił otrzymali certyfikat uznania. Nie zabrakło poczęstunku oraz  wspólnie wypitej kawy, do której świetnie pasował goliński specjał- krówki. Cukierki były owinięte w personalizowane papierki z logo fundacji, stowarzyszenia i FIO. Na wieczka słoików również naklejono okolicznościowe naklejki nawiązujące stylistyką do plakatu reklamującego inicjatywę. Uczestnicy sprawiedliwie podzielili między siebie przetwory, więc na pewno zima im niestraszna. Będą mogli zajadać się bowiem  przygotowanymi przez siebie pysznościami.

Warsztaty kulinarne pn. „Zrób przetwory dla siebie i sąsiada” były piątą z kolei inicjatywą realizowaną przez Fundację Pomocy Osobom Niepełnosprawnym i Chorym  Tęczowa Gromada” w ramach projektu „Centrum Aktywności Społecznej, dofinansowanego

z Programu „Fundusz Inicjatyw Obywatelskich”. Spotkaniu przyświecało hasło integrowanie przez gotowanie.  Opinie uczestników świadczą o tym, że cel został osiągnięty.

Pięknie dziękujemy wszystkim za udział. Wyrazy wdzięczności kierujemy również

Do tych , którzy pomagali w realizacji inicjatywy.

Karolina Kasprzak

Artykuł w "Gazecie Golińskiej"

Nasza Radolina logo

Zgodnie z obowiązującymi przepisami UE dotyczącymi ochrony danych, prosimy o zapoznanie się warunkami korzystania z naszych usług. Nasze warunki opisują, w jaki sposób korzystamy z pozyskanych danych i dostępnych opcji w plikach Cookies.

Skip to content