Integracyjny rejs „Pawełkiem”- „Pieszo, rowerem i w kajaku odkrywamy lokalną historię.

Integracyjny rejs „Pawełkiem”-  „Pieszo, rowerem i w kajaku odkrywamy lokalną historię.

Projekt „ Pieszo, rowerem i w kajaku odkrywamy lokalną historię” realizowany przez Wielkopolskie Stowarzyszenie Odnowy Wsi „NASZA RADOLINA”, a  dofinansowany  ze  środków Programu „Działaj Lokalnie” Polsko- Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodek Działaj Lokalnie Stowarzyszenie „Solidarni w Partnerstwie”. Inicjatywa ma na celu: budowanie tożsamości lokalnej wśród młodzieży w wieku 12-15 lat ( w grupie 20 osób) dzięki wykorzystaniu zasobów przyrodniczo- kulturalno- historycznych powiatu konińskiego oraz przywrócenie pamięci o ważnych wydarzeniach historycznych i pokazanie młodzieży najważniejszych zabytków w regionie.  Ważne jest także uwrażliwienie uczestników na piękno sztuki i architektury oraz stwarzanie przestrzeni do ich integracji z pozostałymi członkami małej ojczyzny na rzecz rozwoju i krzewienia lokalnej kultury. Projekt kształtuje pozytywne cechy charakteru i umiejętność funkcjonowania w grupie. Daje także  beneficjentom szansę wyrobienia nawyku racjonalnego i pożytecznego spędzania wolnego czasu.

20 sierpnia 2023 roku 20 młodych ludzi  biorących udział we wspomnianym projekcie

wraz z członkami rodzin wypłynęło w rejs najstarszym statkiem wycieczkowym w Polsce. „Pawełek” pływa po wodach jeziora Ślesińskiego i Mikorzyńskiego od 1973 roku, a jego historia sięga 1942 r., kiedy to został zbudowany w jednej z niemieckich stoczni.

Do dyspozycji płynący mieli pokład słoneczny oraz mały salonik pod pokładem. 

 Podczas rejsu  uczestnicy, pochodzący z różnych miejscowości,  mogli się poznać

i zintegrować. Wyprawa była również doskonałą okazją do tego, by dzieci poznały bogactwo przyrodnicze powiatu konińskiego, spędziły więcej czasu z rodzicami, zrelaksowały się i nabrały sił przed kolejnymi  zbliżającym się nowym rokiem szkolnym  Cele zostały osiągnięte, ponieważ dzieci wracały z szerokimi uśmiechami na twarzach.

Rejs „Pawełkiem” był pierwszą wyprawą w ramach realizacji projektu

„ Pieszo, rowerem i w kajaku odkrywamy lokalną historię”. Wkrótce kolejne

                                                                         Karolina Kasprzak

Zdjęcia: Wielkopolskie Stowarzyszenie Odnowy Wsi “NASZA RADOLINA”

Nasza Radolina logo

Zgodnie z obowiązującymi przepisami UE dotyczącymi ochrony danych, prosimy o zapoznanie się warunkami korzystania z naszych usług. Nasze warunki opisują, w jaki sposób korzystamy z pozyskanych danych i dostępnych opcji w plikach Cookies.

Skip to content