Wycieczka do Zakopanego i nie tylko

Wielkopolskie Stowarzyszenie  Odnowy Wsi ” NASZA RADOLINA”

Wycieczka do Zakopanego  i nie tylko

Kto nie chciałby pospacerować pięknymi górskimi szlakami, pooddychać świeżym powietrzem, czy podziwiać zapierających dech w piersiach widoków. Od 21 do 23 października 2022 r. taką okazję mieli mieszkańcy gminy Golina, a wszystko dzięki Wielkopolskiemu Stowarzyszeniu Odnowy Wsi „NASZA RADOLINA”, które zorganizowało wycieczkę w jeden z najpiękniejszych regionów Polaki: w Tatry- jedyne w naszym kraju góry o charakterze alpejskim.

Ponad 50 osobowa międzypokoleniowa grupa wyruszyła w drogę o 5.00, by dotrzeć do Zawiercia, skąd wypływa Warta. Potem przyszedł czas na obejrzenie Zamku Ogrodzieniec w Podzamczu. Wybudowany  za czasów króla Kazimierza Wielkiego na najwyższym wzniesieniu Jury Krakowsko-Częstochowskiej to największy i najbardziej znany obiekt zamkowy na Śląsku, a także najpopularniejszy ze wszystkich zamków na Szlaku Orlich Gniazd. Stanowi przykład kunsztu dawnych budowniczych, którzy przez stulecia uczynili z Ogrodzieńca imponującą magnacką rezydencję. Dziś pełni on funkcję tzw. trwałej ruiny.  Fascynująca sceneria zamku urzekła m.in. filmowców- to tu kręcono ujęcia  do serialu Netflixa „Wiedźmin”. Ruiny wywarły wrażenie również na uczestnikach wycieczki, którzy wkrótce wyruszyli do Zakopanego, by dotrzeć na pyszną obiadokolację do pensjonatu „Pokoje Gościnne Staroń”. Nazwa w pełni odzwierciedlała rzeczywistość. Z pełną odpowiedzialnością rekomendujemy turystom wymieniony dom wczasowy.  Przyjmuje się w nim gości iście po królewsku: z uśmiechem sadzając przy suto i pysznie zastawionym stole. Po posiłku przyszedł czas na spacer po najsłynniejszej ulicy Zakopanego- po Krupówkach.

Drugiego dnia zaplanowano spacer nad Morskie Oko. Jezioro oraz prowadząca do niego magiczna Dolina Rybiego Potoku są uznawane za najpiękniejsze zakamarki Tatr. I to nie tylko ich polskiej części. Postrzępione granie oraz  szczyty  cudnie odbijają się w tafli jeziora. Ten widok wynagradza wędrówkę i zapiera dech  w piersiach. Po powrocie ze szlaku uczestnicy wycieczki niespiesznie przechadzali się urokliwymi uliczkami Zakopanego, ciesząc się góralską atmosferą. 

Folkowy klimat panował również wieczorem, ponieważ po kolacji na  uczestników wycieczki czekała niespodzianka- występ kapeli góralskiej. Ludowe nuty rychło porwały wszystkich do tańca.

Trzeciego dnia- po pożegnalnym spacerze po Krupówkach- grupa wyruszyła w drogę powrotną, wstępując do Krakowa, by podziwiać Stary Rynek, Wawel i Kopiec Kościuszki. Nie zapomniano również o wizycie w Częstochowie, gdzie wszyscy uczestniczyli we mszy świętej oraz w Apelu Jasnogórskim. Był to już ostatni punkt trzydniowej wycieczki.

W późny niedzielny wieczór wszyscy bezpiecznie i w doskonałych humorach dotarli do domu.

Osoby lubiące dobre, regionalne produkty zachęcamy do zakupu oscypków wytwarzanych przez panią Zofię Gawlak. Można poprosić o wysyłkę zamówienia  kurierem. Wszystkie szczegóły pod numerem telefonu: 604367710

                                                                                 Karolina Kasprzak

Zdjęcia i filmy: Wielkopolskie Stowarzyszenie Odnowy
Wsi "NASZA RADOLINA".

Nasza Radolina logo

Zgodnie z obowiązującymi przepisami UE dotyczącymi ochrony danych, prosimy o zapoznanie się warunkami korzystania z naszych usług. Nasze warunki opisują, w jaki sposób korzystamy z pozyskanych danych i dostępnych opcji w plikach Cookies.

Skip to content